kelkebaloochestan.blogfa/com
 
 
 
   ترکیب"یاسین"(با تشدید و فتح س) در زبان بلوچی،همان "ياحسين" است كه به معناي"واي بر من""واي"و ...كه در مواردي كه خبري ناخوشايند مي شنويم يا ناگهان به اشتباه خود در كاري پي مي بريم كاربرد دارد.

  "شمر" در زبان بلوچي به بچه ي بسيار شر و فضول گفته مي شود.بچه اي كه همگان از دست او شاكي مي شوند.اين "شمر"همان شمر واقعه ي جان گداز كربلاست كه به اين صورت در بلوچي خود را نشان داده است.

 |+| نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۰ساعت 10:10  توسط جلال الدین گرگیج  | 
   بسیاری واژگان در بلوچی موجود است که از آن چه که تصور می شود ریشه ی بسیار ساده تری دارند.شاید تا به حال به ذهن کسی خطور نکرده باشد که "شیپول" که به معنی "سوت" است و "شیپول جَتِن"که  به معنای "سوت زدن" است،ریشه اش همان واژه ی فارسی "شیپور" باشد.فقط اندکی در مصوت ها تغییر کرده و صامت"ر" تبدیل به "ل" شده است.نمونه ی دیگر از این تغییر واژه ی "دیوال" است که تغییر یافته ی"دیوار" است و در بسیاری گویش های ایرانی به شکل هایی چون :دیوال،دیفال و... به کار می رود.

 |+| نوشته شده در  جمعه چهارم آذر ۱۳۹۰ساعت 17:43  توسط جلال الدین گرگیج  | 
  این واژه اصالتی هند و اروپایی دارد و در برخی اشعار فارسی تحت تاثیر زبان هندی وارد گشته.بده بستان های زبانی بین بلوچی و همسایگانی چون  پاکستان و افغانستان و ... بررسی های جالبی را در بر خواهد داشت.فرهنگ معین در باره این واژه می گوید:

لنگوته (لُ تَ یا تِ) [ هند. ] (اِ.) لنگی است کوچک که درویشان و فقیران و مردم بی سر و پا بر میان بندند.
لنگوته بستن ( ~ . بَ تَ) [ هند - فا. ] (مص م .) (کن .)ترک دنیا کردن و عزلت گزیدنالبته لنگوته بستن در بلوچستان رسمی کهن بوده که نه مربوط به بی سروپایان بلکه همه افراد بوده از متمولین و ریش سفیدان و ...

  واژه هایی چون "پرده" و "سپر" را از همین ریشه دانسته اند.

برو ای دامک شلوار که بر دیده تو    راز لنگوته نهان است و نهان خواهد بود(نظام قاری)

دل به فراغت ده و لنگوته بند     از جهت زر نه به جان پوته بند (شاه داعي)


البته اکنون در بین جوانان بلوچ جایگاهی ندارد و دارد از فرهنگ بلوچستان رخت بر می بندد.

برای مطالعه ی بیشتر مراجعه شود به:رضایی باغ بیدی،حسن(زمستان1375)چند واژه دخیل هندی در شعر فارسی،نامه فرهنگستان،صص103-116

 

 |+| نوشته شده در  یکشنبه یکم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:39  توسط جلال الدین گرگیج  | 


سروذsorowz

سورناsorna

  با این دو واژه نیک آشنایید.وقتی کسی از ابزار موسیقی خصوصا از نوع دمیدنی آن استفاده می کند، می گویند فلانی سروذ می زند و احتمالا "سورنا" را نیز شنیده باشید.سروذ همان "سرود" فارسی است و سورنا به مغنای "نای(نی) سور و شادمانی است.در زاهدان به ختنه کردن نوزاد نیز"سور کردن" می گویند و معنای لفظی "سور" شادمانی است که در زاهدان "سور کردن" به همان معنی یاد شده است و درست است ؛زیرا شادمانی والدین و خانواده را در بر دارد و بسیاری ها در گذشته مراسمی خاص و پر از شادمانی در این باره داشته اند که البته مربوط به ختنه ی سنتی بتوسط دوره گردان کولی می شود نه پزشکان متبحر.

 |+| نوشته شده در  شنبه شانزدهم مهر ۱۳۹۰ساعت 11:57  توسط جلال الدین گرگیج  | 

ریشه ی یک واژه ی بلوچی؛کلپ

"کلپ"(kalp ) در بلوچی به معنی"متقلب" و "کلپی" به معنی "تقلبی" است.اما اگر در ریشه و اصل آن دقیق شویم به اصل آین واژه پی می بریم و همچنین به عدول معنایی اندک آن از اصل.

   "ک" در این واژه چون بسیاری واژگان بلوچی در اصل"ق" بوده است."پ" نیز در اصل همان واج"ب" است.با این حساب"کلپ" یعنی"قلب".و"قلب" در اصل به درهمخ و دینار و کلا سکه ی نااصل و ناسره می گویند.عدول معنایی و کاربردی آن این است که در فارسی "کلپی" یا "قلبی" یه معنای "تقلبی" نیست.نمونه ای از تغیر واجی"ب" به "پ" را ما در واژه ی "تپ" به معنای"تب" داریم.

 |+| نوشته شده در  شنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 22:17  توسط جلال الدین گرگیج  | 
"کل تاپ" ترکیبی خوش ساخت است.این ترکیب معادل "بخور" در فارسی است .هرچند معانی "بخور" گسترده تر است:

بخور:(بِ یا بُ) [ ع . ] ( اِ.) 1 - هر ماده ای که در آتش ریزندو بوی خوش دهد. 2 - صمغ درخت روم که بخور آن خوشبو است . 3 - در فارسی ، هر دارویی که جوشانده و بخار آن استشمام گردد. 4 - بخار آب گرم یا داروی جوشانده که برای مرطوب کردن و ضدعفونی کردن هوا مورد استفاده قرار گیرد.

چون در" بخور" سر و صورت و بینی و ... در محور اصلی توجه هستند و عمل استنشاق و جذب مواد مفید  مربوط به سر است،به نظر می رسد منظور از "کل" همان کله یا سر است."تاپ" نیز به معنای"تابیدن" است و کلا به معنای "بخار دادن به سر" است.با این معنا واضح است که بسیار نیکو ترکیبی است و رابطه ی مستقیمی بین لفظ و معنای آن وجود دارد.


 |+| نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 19:29  توسط جلال الدین گرگیج  | 
توجه به اشتراکات واژگانی بین زبان ها و گویش های ایرانی علاوه بر این که باعث نزدیکی اقوام و فرهنگ هاست، بده بستان های بین این زبان ها و گویش ها را  نیز نشان می دهد.ریشه ی واژگان را بهتر می نمایاند و اصالت بسیاری واژگان و حتی ریشه شناسی و اتیمولوژی آن ها را بازگو می کند.حتی این شباهت ها از حوزه ی جغرافیایی ایران نیز می تواند فراتر برود.

    واژه ی "کُچک" در بلوچی به معنای "سگ" به کار می رود.این واژه در ترکی به شکل :کُپک" به کار می رود.هنوز یادم می آید که در سریال"خواب و بیدار" که از تلویزیون برای اول بار پخش می شد و شخصیت برجسته ی آن"اصغر کپک" بود ،ما در منزل به او "اصغر کچک" می گفتیم.نمی دانم اصل این واژه از کجاست ولی این شباهت بسیار معنا دار است.

 |+| نوشته شده در  پنجشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۰ساعت 21:33  توسط جلال الدین گرگیج  | 
"کتره"(katra) به معنی "دم،لحظه ی کوتاه و.." است.همانی که ما در زبان محاوره می گوییم"یه لحظه،یه کم و..".بنده تصور می کنم "کتره" همان "قطره"ی فارسی باشد.در بلوچی اصیل "ق" ها به شکل"ک" تلفظ می شود.امروزه هم اگر واژگانی حاوی "ق" داریم شکل امروزین و مدرن آن است که به فارسی نزدیک شده است.به هر حال اگر حدس ما درست باشد واقعا واژه ای زیبا ساخته اند .قطره نماد کم بودن و اندک بودن است و نیکو واژه ای ساخته اند نیاکان ما.

مثال:

یَک کَترَه بوَسپ!:یک قطره(یک کم)بخواب!

 |+| نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 12:58  توسط جلال الدین گرگیج  | 
از کدامین سیاره ای؟

 نمی دانم؟!

لیکن، آن قدر می دانم

از زمین نیستی.

در سیاره ی ما ،زمین،

سنگ هم می داند معنی عشق چیست.

 

 |+| نوشته شده در  شنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 10:58  توسط جلال الدین گرگیج  | 

عارفان با عشق عالم می شوند

بهترین مردم معلم می شوند.

عشق با دانش متمم می شود

هر که عاشق شد معلم می شود

 

امروز را فراوان شادم.روز من است.معلم بی ادعاترین،مهربان ترین،لایق ترین...

معلم بیش از هر چیز درس عشق می دهد،درس زندگانی:

بشوی اوراق اگر هم درس مایی

که علم عشق در دفتر نباشد

معلم باغبانی است و بذر افشانی، که می کارد بی آن که در اندیشه ی درودن و چیدن باشد.

راست گفته اند که هر انسانی دو آموزنده دارد:یکی روزگار و یکی آموزگارِ، یکی به بهای زندگیت و یکی به بهای زندگیش.

معلم هایی فراوان داشته ام، نمی دانم کجایند ولی برای یک نگاهشان می میرم.برخی معلم ها آن قدر لیاقت دارند که باید زیباترین گل ها را به پایشان ریخت،زیباترین شعرها را برایشان گفت و زیباترین نغمه  ها را برایشان سر داد.باید افتخار آفرین بود برای معلم به خاطر معلم و برای تلاشش.هدیه نباید داد بل باید سال ها برای هدیه دادن بدو صبر کرد تا وقتی درختی برومند گردی خودت و لیاقتت را بدو هدیه کنی.درختی پر بار شو که اگر روزی باغبان گذشت از سایه ی خنکت و جویبار کنارت لبریز از شادی شود.

حضرت علی کرم الله وجه نیک فرموده اند که هر کس حرفی به من آموزد مرا بنده ی خود کرده است.

دوست ندارم از هیچ دانش آموزی هدیه گیرم مگر دسته گلی یا برگ کاغذی پر از پیام عشق و دوستی.از این نیز هراسناکم تا شاید لیاقت این گل و آن دل نوشته را نداشته باشم.

از همین جا دست یک یک معلمانم را می بوسم.تمام کسانی که پرتو افشان اندیشه ام بوده اند و زوایای تاریک حیات را برایم روشن کرده اند.

شما بازدید کنندگان ارجمند از طریق همین وبلاگ می توانید از طریق کامنت گذاری پیام محبت آمیز خود را به معلمهایتان برسانید.دوست دارم معلمان عزیز هم دل نوشته هایشان را برای ما به یادگار بگذارند.

 

 |+| نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 8:50  توسط جلال الدین گرگیج  | 

"کل مانت"(kalmant) که البته "ت" آن به شکل پاکستانی شبیه است و دقیقا همان"ت" فارسی نیست.این اصطلاح بیشتر برای دختران بزرگسال و حتی برای دخترانی که سن بالایی دارند و ازدواج نکرده اند به کار می رود.گاه نیز معادل "ترشیده"ـ اگر جسارت نباشد ـدانسته شده است.

  به نظر می رسد مانند بسیاری واژگان و ترکیبات پیشین که مورد بررسی واقع شده اند،این واژه ی مرکب نیز به فارسی نزدیک است.بنده تصور می کنم"کل مانت" همان "کهل ماند" یا "کهل مانده" باشد.یعنی کسی که در سن بالایی قرار دارد و هنوز ازدواج نکرده است،در فرهنگ لغت نیز "کهل" موجود است.

کهل (کَ) [ ع . ] (ص .) مسن ، سالخورده .

هر چند همیشه در بلوچی "کل مانت"چنین معنایی ندارد.در بلوچی بسیاری جایها "د" تبدیل به "ت" می شود.مانند:"شت" که همان"شد" است.امیدوارم نظرات شما بازدیدکننده ی عزیز نیز روشنگر راه ما باشد.

 |+| نوشته شده در  جمعه نهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 0:16  توسط جلال الدین گرگیج  | 

افزودن « _َ ک » به پایان بعضی از کلمات معنی آن ها را تغییر می دهد .  این تغییر معنی ممکن است در موارد زیر باشد .

   تشبیه : ایجاد رابطه ی شباهت . مثل : خرسک

  تصغیر : کوچک کردن کلمه مورد نظر از نظر شکل و اندازه . مثل : شاخک

  تحبیب : ممکن است رابطه عاطفی دوست داشتن و ترحم کردن را ایجاد کند . مثل : طفلک

  تحقیر : کوچک شمردن کلمه مورد نظر از حیث مقام و ارزش و قصد توهین به آن. مثل : مردک

در واژه ی عروسک که –َک آن را از نوع تشبیهی دانسته اند،فی الواقع "عروسک" در زیبایی خود شبیه یک عروس انگاشته شده است.معادل "عروسک " در بلوچی بسیار شبیه  همین مفهوم است."دُتُّک"(dottok) در بلوچی به همین شکل به وجود آمده .این واژه در معنی یعنی "شبیه به دختر"، مانند "عروسک" که "شبیه به عروس" مفهوم آن است.این امر نشان می دهد که واژه ی ."دُتُّک" با چه دقتی ساخته شده و یک واژه ی تصویری ساخته است.منظور بنده از واژه ی تصویری واژه ای است که لفظ آن نزدیک به  مفهوم آن است.این تعبیر را بنده از دکتر وحیدیان کامیار استاد ارجمند زبانشناس و از اساتید مسلم زبان و ادب فارسی اقتباس کرده ام.ایشان در نشستی ادبی به بسیاری از واژگان تصویری اشارت نمودند.اما نمی دانم آیا این تعبیر از ساخته های ایشان است یا نه!

 

 

 |+| نوشته شده در  جمعه دوم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 20:24  توسط جلال الدین گرگیج  | 

 بنده چندین سال دبیر دبیرستان بوده ام.امسال بنا به دلایلی مدارس راهنمایی را انتخاب کردم.تجارب گرانباری حاصل کردم.از شاخه ها ،میوه ها و از خوشه ها، دانه ها چیدم.بارها از دانش آموزان در درس انشا خواسته ام تا بگویند اگر روزی معلم شوند چه سان رفتار می کنند.برای شناخت دانش آموزان تنها خواندن کتب روانشناختی و تربیتی کفایت نمی کند.

 


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۰ساعت 1:46  توسط جلال الدین گرگیج  | 

ریشه ی "شان و پار"  و چند اسم بلوچی شده در زبان بلوچی

  "شان و پار" را زیاد شنیده اید.در بین بلوچ های زاهدان و زابل کاربرد دارد.نمی دانم در مناطق دیگر هم هست یا نه.

این ترکیب در واقع عربی است."شان" باید همان "شأن" باشد.و "پار" باید همان" فخر" باشد.به کسی که اهل تکبر و غرور است می گویند "فلانی شان و پار داریت".یعنی غرور و تکبر دارد.برای خود شأن و جایگاه ویژه ای قایل است و به خود و داشته هایش فخر می فروشد.نمونه ی دیگری از "پار" را ما در اسم بلوچی"پارَدین" می بینیم.یقینا "پارَدین" همان "فخرالدین "است.پس  اسمی بلوچی نه ،بلکه عربی است.مانند "مایدین" که همان "محی الدین" است.جالب است که"بیدالله" که اسمی بلوچی تصور می شود ، همان"عبیدالله" است.توجه دقیق به  واژگان بسیاری حقایق را برای ما روشن می کند.برخی اصول هست که ما را در تبیین اصل کلمات بلوچی یاری می کند.امید است بتوانیم در آینده ی نه چندان دور به برخی موارد اشاره کنیم.

!دوستان عزیزی که در ریشه یابی واژگان بلوچی مواردی به نظرشان می رسد می توانند آن ها را برای ما ارسال کنند تا با اسم خودشان در معرض دید بازدیدکنندگان وبلاگ قرار گیرد.

 |+| نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۹۰ساعت 19:55  توسط جلال الدین گرگیج  | 

  حال وقت آن رسیده تا درد درونم را بیان کنم:

مرا دردیست اندر دل اگر گویم زبان سوزد

وگر دم در کشم ترسم که مغز استخوان سوزد

 


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  شنبه بیستم فروردین ۱۳۹۰ساعت 1:0  توسط جلال الدین گرگیج  | 

  واو معدوله همان واوی است که در واژگانی چون:خواب،خوار،خواهر و... می آید.این"و" در گذشته تلفظ می شده اما امروزه ازتلفظ خود عدول نموده است و واو معدوله نامیده شده.این واو در بلوچی به شکل کهن خود باقی مانده است و  تلفظ می شود.نباید در بلوچی بدان "معدوله" گفت.امروزه واژگانی که در فارسی حاوی این "و"هستند ،غالبا به دو شکل در بلوچی ظاهر می شوند:

1-تبدیل "خ"به "ح" و به مرور زمان با حذف "ح" مانند واژه ی "واب" که همان خواب است.ابتدا به شکل "حواب" بوده و سپس "ح"نیز حذف شده است.

2-با همان شکل کهن و بدون تغییر مانند واژه ی "خوار" که به همراه "و" تلفظ می شود نه به شکل"خار".

در ویکی پدیا درمورد واو معدوله می خوانیم که:

"کلماتی را که دارای واو معدوله (واوی که اکنون تلفظ نمیشود) است از قبیل خواب و خورد و خویش و تنخواه، بنا به اصل تطابق ملفوظ و مکتوب می‌بایست بی واو (خاب، خرد، خیش، تنخاه ) بنویسیم، لیکن به دو سبب باقی گذاردن واو در کتابت اولی است یکی این که این واو نماینده تلفظی مخصوص است که وقتی رایج و معمول بوده و شاید هنوز هم نزد برخی از طوایف پارسی زبان معمول باشد و ..."

 

 |+| نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۰ساعت 17:26  توسط جلال الدین گرگیج  | 
شکر  ایزد که به اقبال کله گوشه گل

نخوت باد دی و شوکت خار آخر شد(حافظ)

  بهاران در راه است.شادی همه جا موج می زند.من بیش از پیش مشتاقم.سرمای استخوان سوز سپری شد.غم های آدمی هم ،چنین سپری می شود.برای وداع با زمستان شعری را سروده بودم- در برف سنگینی که در شهر... باریده بود(مپرسید کجا!) و ما نیز آن جا  حضور داشتیم - ،تقدیم حضورتان می کنم..ما به شاعری نام بردار نیستیم خصوصا غیر سنتی آن. لطفا نقایص ما را به بزرگواریتان ببخشید.

   ما تا سیزده بدر با عالم وبلاگ نویسی وداع می کنیم.اتمام وبلاگ نویسی سال ۱۳۸۹ را مصادف کردیم با اتمام زمستان و شعری در مورد برف .

 

 


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۸۹ساعت 19:24  توسط جلال الدین گرگیج  | 
 عبارت  "وار داتن" زمانی به کار می رود که کسی هر گونه عمل و فعالیتی را از دیگری سلب کند و کوچک ترین اجازه ای به او ندهد.بنده مانند بسیاری مطالب مطرح شده برای این عبارت نیز معنی مطابق با فهم خود را ارایه می کنم.

  تصور می کنم این عبارت همان "بار دادن" باشد به معنی اجازه دادن.البته در این بافت بلوچی معنی خاصی دارد و غالبا در گذشته ادب فارسی  این اصطلاح برای دربار ها کاربرد داشته است.شاهان هر کس را که بار داده اند می توانسته برای پابوس حضور بیابد.

   احتمال دیگر این است که "بار" در معنی نوبت و مرتبه شاید باشد و در این صورت "وار داتن" به معنی به کسی نوبت دادن است.

مثال" وار نَدات حَبر دَهِین:

۱-اجازه نداد حرف بزنم.

۲-حتی نگذاشت نوبت به حرف زدن من برسد.

  اما واضح است که هر دو معنا به هم نزدیک هستند. 

  خود اصطلاح "اصطلاح" که از ریشه ی "صلح " است،به معنی توافق گروهی بر وضع یک کلمه یا عبارت است در معنی خاص آن.گویا صلح و توافقی شده که زین پس فلان کلمه در این معنی به کار رود.

منتظر نظرات دوستان هستیم تا اگر اظهار نظر مفیدی در ریشه شناسی و اتیمولوژی این عبارت دارند ما را نیز مستفیض بفرمایند.

 |+| نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۹ساعت 17:30  توسط جلال الدین گرگیج  | 

حس مي كنم كه باز غزل مي شود لبش

با هر نگاه طعم عسل مي شود لبش

  

گفتم : بمان برايم و آيينه باش ! آه ! 

ديدم پلنگ ماه و مثل مي شود لبش

 

سوگند مي خورم به وقار و نجابتش 

سيبي پر ازگناه و جدل مي شود لبش

 

بي اعتنا شده ست دلم ظاهرا" ؛ ولي 

چون حلقه هاي سرخ زحل مي شود لبش

 

طرحي دوباره مي كشم از فصل بودنش

وقتي به نام  سوژه بدل مي شود لبش

 

اشكش به رنگ آينه وآغوش شبنم است 

پلكي برقص! شمع محل مي شود لبش

  

امشب ستاره مي چكــداز خال گونه اش

تنديس بوسه گاه ازل مي شود لبش

 

" مجيد نوشيرواني "

نقد شعر در ادامه ی مطلب درج شده است.

 

   


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  سه شنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 13:29  توسط جلال الدین گرگیج  | 
   امسال زاهدان باران هایی فوق العاده دارد.امیدوارم بهار زیبایی در راه باشد.یادم می آید از سر تفنن چند بیت برای بی بارانی ها و قحطی های قبلی سروده بودم .دورانی بود که ابرها با بی توجهی از بالای سرمان می گذشتند.دریغ از نگاهی ؛و نه اشکی و نه آهی.این ابرهای بی انصاف به حال ما سوختگان اشکی نریختند.اکنون دوست دارم به یاد گذشته آن ابیات را ذکر کنم:

باران ،لطیف و لیکن بر بام ما نبارد          

  ابری بدین بزرگی یک قطره هم ندارد

ما مجرمیم و باران بر مجرمان حرامست 

  دست دعا فرو کن با نخل گو بر آرد 

ای نخل شو شفیعم ،من مفلسی سفیهم

    شاید خدای جرم این بنده درگذارد

 |+| نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 21:30  توسط جلال الدین گرگیج  | 

    از قدیم به شعر با نگاه الهام نگریسته شده.من خود این دیدگاه را  حداقل درمورد برخی شعرا می پسندم و معتقدم شعر گفتن استعدادی است که خدایش به هر کس نداده ؛زیرا من هرگاه که بخواهم نمی توانم شعر بگویم.اگر هم من با تکلف شعری بگویم معمولا زیبا از آب در نمی آید.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  یکشنبه یکم اسفند ۱۳۸۹ساعت 18:43  توسط جلال الدین گرگیج  | 
کلکلی کوتاه کرتن(kalkaley kowta korten):این عبارت کنایه از این است که کسی را سر جایش میخکوب کنیم به نحوی که دیگر نتواند حرفی بزند.و "کلکل کسی را کوتاه کردن" به معنی "به حساب او رسیدن"است. و  در بین بلوچ های زاهدان بیشتر به معنی مجهول  کاربرد دارد مثلا می گویند"کلکل فلانی کوتاه شد" یعنی بیچاره شد و  یا به درد سر افتاد.

اما معنای "کلکل" چیست؟

این کنایه از نظر واژگان خیلی به فارسی نزدیک است.در فرهنگ دهخدا در مورد "کلکل آمده:

بمعنی هرزه گویی کردن و کاو کاو نمودن باشد. (برهان ) (از آنندراج ). هرزه گویی و سخن بی معنی و لاطائل . (ناظم الاطباء). هرزه گویی .کاوکاو. (فرهنگ فارسی معین ). ....

در سفر با گردکانم در جوال
می کشم از کلکل او قیل و قال

 در واقع "کلکل کردن: در فارسی امروزین نیز کاربرد دارد.

 برای درک تفاوت کنایه با ضرب المثل مراجعه کنید به:

ذوالفقاری،حسن(1387)،تفاوت کنایه با ضرب المثل،پژوهش زبان و ادبیات فارسی،شماره دهم،صص109-133

 |+| نوشته شده در  شنبه سی ام بهمن ۱۳۸۹ساعت 11:32  توسط جلال الدین گرگیج  | 

صخره می کوبید

بهمن آوار می شد

سیل می آمد و می برد

کوه سنگ پشت سنگ

نشانه می گرفت کبوتر جلد بامت را

کبوتر نرمید.... کبوتر نپرید.....کبوتر نترسید

کبوتر تکان نخورد

اما شنی که تو به سویش پرتاب کردی 

کبوتر را کشت ! ؟ کشت کشت کشت

در این شعر مراعات نظیرها بسیار هنرمندانه است و اگر همه با هم مجتمع شود زنجیره ی معنایی پر معنایی خلق می شود:صخره،بهمن،سیل،کوه،کبوتر را{ نکشت}، تو{با} شنی،کشت{ی}.این دانه های تسبیحِ شعر با نخ خیال خوب به هم متصل شده اند؛ اما دانه ی اصلی این تسبیح کبوتر است.رنگی حماسی دارد."کبوتر" از نظر وزن "فعولن" است و وزن بزرگترین اثر حماسی ایران را-شاهنامه ی فردوسی-به خاطر می آورد یعنی "فعولن فعولن فعولن فعل".در این حماسه ی عاشقانه ای که خانم بهجتی سروده اند کبوتر عاشقانه می میرد، بر خلاف رستم شاهنامه که خائنانه کشته می شود با خیانت شغاد نابرادر.رستم را در واقع فردوسی کشت تا بتواند بخش پهلوانی را به پایان برساند و نه شغاد و کبوتر را نسرین بهجتی کشت تا تتمه ای زیبا باشد و تمام معنا به ما منتقل شود.رستم در هفت خوان نمرد و گذر عمر او را نکشت چطور شغادی او را کشت؟ و کبوتر با این همه حوادث نمرد چه سان با شنی مرد؟  بله شاعر خداوندگار است و موت و حیات،حزن و نشاط و همه چیز های کاراکترها در ید قدرت اوست ؛اما فراموش نکنیم از قدیم الایام به شعر به مثابه ی الهام می نگریسته اند؛الهام از جانب علت العلل هستی.کبوتر ما حلاج وار هزاران چیز به ما آموخت به قول خواجه ی شیراز:

حلاج بر سر دار این نکته خوش سراید   از شافعی نپرسند امثال این مسائل

در واقع مرگ اختیاری طوطی در داستان طوطی و بازرگان ملای روم نیز تداعی می شود.شعر خوب از نگاه بنده و هر صاحب ذوق و صائب ذوقی از روش فشرده سازی بهره می جوید.شعر خوب و سخن خوب ،صغیر الحجم و کثیر الفائده است.شعر خوب دنیایی از معنا را به ما منتقل می کند.شعر خوب تمام گستره ی ادبی را در خود دارد.شعر خوب رد پایی در گذشته و قدم هایی در آینده دارد.چنین شعری است که صبغه ی کهنگی نخواهد یافت.شعر خوب تک معنایی نیست.چرا حافظ را همه دوست دارند.شعر او یک صدا ندارد ؛بلکه پیانویی است که هر کس با آن آهنگ دلش را می نوازد و هر کس سخن دلش را در آن می یابد به قول خودشان:

من این حروف نوشتم چنان که غیر ندانست

تو هم ز روی کرامت چنان بخوان که تو دانی

   افعال آغازین شکل استمراری دارد و این امر بسیار پر معناست.وضع تمام لیلی و مجنون ها و خسرو و شیرین هاست تا قاف قیامت و تداوم دل سوختگان و سوته دلان راه عشق و استمرار آن در طول ادوار مختلف گویا بیان می شود.رسم عاشق کشی مربوط به برهه ی زمانی خاص نیست و تا بوده همین بوده.

   بسیاری از تصاویر در شعر نو بسامد بالایی در دوره ی معاصر دارد و این عامل امری طبیعی است.وقتی شاعری یک ایماژ زیبا خلق می کند و بقیه از آن لذت می برند در واقع تصویر عمومیت می یابد.شاعری سرو را نماد قد و قامت قرار می دهد و بقیه نیز ازو تبعیت می کنند.دیگری نرگس را نماد چشم و دیگری...

  در شعر معاصر نیز بساری تصاویر پر بسامد است.بسیار دیده ام شاعرانی را که"آدمک" را فراوان به کار می برند و گویا نماد انسان های بی روح است."کبوتر" نیز چنین است.زیبایی،متانت،سرسپردگی،عادت و ... ویژگی های خاصی را به کبوتر داده و این کبوتر مخصوص به شعر ما نیست و تصور می کنم در نقاط دیگر جهان نیز کبوتر نقشی اساسی در تصویر آفرینی ها داشته باشد.خواه ناخواه کبوتر به یک توتم تبدیل شده است.

   در قسمت های انتهایی شاعر می توانست بگوید:کبوتر نرمید نپرید نترسید و... ولی کبوتر را فاعل همه ی افعال قرار داد و حذف به قرینه را کنار گذاشت.شاعر اجازه نمی دهد حتی برای لحطه ای کوتاه کبوتر را فراموش کنیم و بنابر این تکرار می شود و تکرار می شود.در قسمت آخر "کشت" زیبا تکرار شده ولی بدون کبوتر. دیگر کبوتر تکرار نمی شود چون کبوتر نیست و مرده است و تاکید شاعر روی کشتن است و نه کبوتر.شدت کشتن کبوتر طوری تصویر شده است که انگار چندین گلوله در مغزش خالی شده است و هر بار بیشتر کشته می شود."تِ" "تِ""تِ" در "کشت" صدای شلیک به کبوتر است.بیشتر نمی خواهیم سخن به درازا کشیده شود .هر شعر دنیایی حرف دارد و یک کتاب تواند داشته باشد در تحلیل خود:

یک عمر می توان سخن از زلف یار گفت

در بند آن نباش که مضمون نمانده است(صائب)

 

 

 |+| نوشته شده در  شنبه شانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت 22:36  توسط جلال الدین گرگیج  | 
زبان بلوچی چون بسیاری از زبان های دیگر دنیا با زبان های دیگر دادو ستد داشته است.ارتباط با اعراب با گسترش اسلام و ارتباط با استعمارگران اروپایی و ...اکنون چند نمونه از واژگان عربی موجود در بلوچی را تقدیم حضور بازدید کنندگان محترم می نماییم:

بی وَس:به معنی "ناتوان،فقیر،مظلوم و ... است که احتمالا همان"بی وسع" است که از ترکیب "بی" فارسی و "وسع" عربی ایجاد شده است.

امایل:همان "حمایل عربی است.همان طور که در فرهنگ دهخدا آمده: [ ح َ ی ِ ] (ع اِ) حَمائِل . ج ِ حمالة، در گردن آویخته . دوال شمشیر و آنچه در بر اندازند. جواهر و زرینه که زنان در گردن اندازند و از زیربغل بدر آورند. (یادداشت مرحوم دهخدا) :
دو ساعد را حمایل کرد بر من
فروآویخت از من چون حمایل .
در بین بلوچ ها تقریبا به ناحیه بین کتف و گردن می گویند.

ملکموت(malkamut): همان ملک الموت است و در فارسی گذشته نیز گاهی به همین صورت کاربر داشته است.

اله باش:همان هله باش است و در بلوچی به معنی غوغا و هیاهو برپا کردن است."هله" همان "هلا"ی عربی است و "باش" آن فارسی است.

 

 |+| نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت 15:56  توسط جلال الدین گرگیج  | 

 

چنان که قبلا  نسرین بهجتی شاعر بلوچ را معرفی کردیم و قرار شد نقدی زیبایی شناسانه بر یکی از شعرهای ایشان داشته باشیم.اکنون نوبت آن رسیده تا به عهد خود وفا کنیم؛زیرا گفته اند:«الکریم اذا وعد وفی»

کبوتر جلد بام تو

 

صخره می کوبید

بهمن آوار می شد

سیل می آمد و می برد

کوه سنگ پشت سنگ

نشانه می گرفت کبوتر جلد بامت را

کبوتر نرمید.... کبوتر نپرید.....کبوتر نترسید

کبوتر تکان نخورد

اما شنی که تو به سویش پرتاب کردی 

کبوتر را کشت ! ؟ کشت کشت کشت

  : در مصراع های آغازین از منظر وزن شعر، «فاعلاتن»غالب است که یکی از اوزان معروف ادب فارسی با "فاعلاتن" ساخته می شود.مولانا مثنوی را در وزن «فاعلاتن فاعلاتن فاعلن»سروده است.رابطه ی طولی قوی در ابیات حاکم است.افعال حرکتی است:کوبیدن،آوار شدن،نشانه گرفتن،پریدن،رمیدن و ...و این حرکت متناسب است با حرکت کبوتر.

با شعری نمادین سروکار داریم.نقش اول این شعر را "کبوتر"بازی می کند.از ابزارهای زیبا سازی اغراق است یعنی وسیله ای که در حماسه ها برای زیباسازی به کار می رود.اغراق رنگی حماسی به این شعر داده است.کبوتر رستم وشی است که از هیچ کس و هیچ چیز هراسی ندارد.برای سرزمین وجودش می جنگد و اعلام حضور می کند.سه مصرع اول بسیار موزون است و از وجه وزن  از همه زیباتر.برجسته ترین قسمت آن که با تکرار برجسته شده عبارت است از:« کبوتر نرمید.... کبوتر نپرید.....کبوتر نترسیدکبوتر تکان نخورد.»این افعال منفی نقش مثبتی به "کبوتر"داده است.مراعات نظیری از واژگانی چون:کبوتر،صخره،کوه،شن،بهمن و ....یک فضای احساسی عظیم را ایجاد کرده است.رنگی از تلمیح در ژرف ساخت آن وجود دارد."حلاج" عارف مشهور ایرانی که "عطار"به خوبی ایشان را در تذکرة الاولیا توصیف کرده اند، در این شعر به چشم می خورد.وقتی که داشتند به حلاج سنگ می زدند تا از بین برود ،او هیچ پروایی نداشت و آه و بی تابی نمی کرد ولی همین که شیخ شبلی به او گلی زد آهی کشید و از او علت را جویا شدند: «هرکس سنگی می انداخت؛ شبلی را گلی انداخت ، « حسین منصور » آهی کرد . گفتند: از این همه سنگ هیچ آه نکردی ؛ از گلی آه کردن چه معنی است؟ گفت :« از آن که آنها نمی دانند ، معذورند ؛ از او سختیم می آید که او می داند که نمی باید انداخت»

در واقع کبوتر شعر فوق هم چنین است و از هیچ چیزی پروا ندارد؛ اما با یک شن از محبوبش کشته می شود.شبلی می دانست که حلاج بی گناه است ولی مردم نمی دانستند و معشوق می داند کبوتر عاشق اوست ولی کوه و صخره و ...که می توانند نماد انسان هایی باشند که از عشق بی بهره اند ،حقیقت کبوتر را نمی دانند؛هر چند شعر فوق وحکایت حلاج "طابق النعل بالنعل" و کاملا منطبق نیستند.شعر می خواهد بیشتر این را بگوید که شیخ اجل ،سعدی شیرازی، فرموده است:

 

عاشقان کشتگان معشوقند    بر نیاید ز کشتگان آواز

 

 |+| نوشته شده در  جمعه پانزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت 10:38  توسط جلال الدین گرگیج  | 
طنز هیچ گاه از ادبیات جدا نبوده و بزرگان ادب فارسی نیز اشعار و آثارشان از طنز خالی نبوده است.

فردوسی(ره) می فرمایند:

به گیتی هر آن کس که دارد خورد  چو خوردش نباشد همی بنگرد

لذت از غافلگیری های ناشی از طنز باعث شده تا برای همه ارزشمند و جذاب باشد.ادبیات با طنز برای لحظه ای هر چند کوتاه ما را از آشفتگی های این زندگی ماشینی می رهاند و گل خنده را بر چهره ی ما می نشاند.بنابراین اندکی از سوتی های دانش آموزان دوره راهنمایی را تقدیم حضورتان می کنیم:

 

موضوعات:

جایگاه اخلاق در زندگی انسان؛

ارزش علم و دانش در زندگی ما

یکی از فصل های سال را توصیف کنید.

آرزوی شما چیست؟

۱-هر کس سواد نداشته باشد بی سواد است!

۲-اگر به وسیله ی علم از دانشمان استفاده کنیم ما هم می توانیم یکی از سازنده ها یا اختراع کنندگان باشیم!

۳-کسی که اخلاق خوب نداشته باشد نمی داند نماز و روضه(!) چیست.

۴-اگر کسی درس نخوانده باشد هزاران گرگ در انتظارش است منظورم از گرگ مواد فروشانی هستند که بچه های مردم را موءتاد (!) می کنند.

۵-مادرم می گوید ای غلامعلی ........اگر ارزش علم و دانش را نمی دانی بدان چون درس آدم را نورانی و با سوات می کند(بابا سوادت منو کشته!)

۶-آنهایی که درس نخوانده اند الان یا چوپان هستند یا حمال!

۷-من در باره فصل زمستان حداکثر ۳ تا ۴ چیز می دانم(نه بیشتر بگو!)خوب حال از بحس(!)خارج نشویم...

۸-کسب علم به ما کمک می کند تا بتوانیم درس بخوانیم(عجب کشف شگفت انگیزی!)

۹-سال ۱۳۸۹ که به نام همت و مضاعف و کار مضاعف است(!)

۱۰-من آرزو دارم یک خلبان شوم و مسافر کشی کنم(!)

۱۱-من می خواهم در آینده نجار شوم تا برای مردم کشورم صندلی درست کنم(!)

 |+| نوشته شده در  دوشنبه چهارم بهمن ۱۳۸۹ساعت 10:9  توسط جلال الدین گرگیج  | 

زبان بلوچی و تاریخ بیهقی

بلوچی از گویش‌های ایرانی شمال غرب شمرده می‌شود. اما در زمانهای تاریخی نشانه متکلمان به این گویش را در شرق ایران می‌بینیم. در شاهنامه ذکر مسکن این قوم در حدود شمال خراسان امروزی آمده است.

بنابر سخن دکتر خانلری و ذکر موطن اصلی بلوچ‌ها باید واژگان فراوانی از بلوچی‌ وجود داشته باشد ـ و دارد ـ که در متون کهن هست و برای درک بهتر متون می‌توان از این قابلیت‌های گویشی استفاده کرد.

بخصوص زبانهایی که عناصر بیشتری را از فارسی گذشته حفظ کرده‌اند . همانطور که دکتر معین تصریح نموده‌اند:

« در اینجا ما زبانی قدیمی‌تر از فارسی می‌یابیم مثلاً از بلوچی «روچ» فارسی (روز)، فارسی امروز (روزنسبت به «رئوچه) متون پارسی باستان اندکی تغییر یافته است ...

بررسی گویش بلوچی و مقایسه‌ی آن با تاریخ بیهقی مقاله‌ای دیگر می‌طلبد. ما فقط به ذکر چند نمونه می‌پردازیم.

« یک دو دم بخور دندی و سر برآورندی می‌نگریستندی» (تاریخ بیهقی، 1388: 635)

در بلوچی «یک دم» یعنی یک لحظه کوتاه و «یک دما» یعنی فوراً و سریعاً

«یک دست کمان بکنیم که این پادشاه از لون دیگر آمده است» (همان، 624)

دست کمان داشتن در بلوچی یعنی نشانگیری خوب‌کردن و کسی که دست کمان خوب دارد یعنی هدف‌گیری او خوب است. اگر «دست کمان» را در عبارت فوق نزدیک به معنای بلوچی آن بگیریم می‌تواند به معنی «ضرب شست نشان دادن» به کسی باشد.

«اما استاره به او نمی‌گشت و ایزد تعالی چیز دیگر خواست» (همان، 430)

در بلوچی به ستاره «اِستار» می‌گویند.

«این خداوند زاده را بسته‌اند» (همان، 572)

در مورد امیر سعید غزنوی است و در بلوچستان نیز برای کسی که در شب زفاف دچار ناتو.انی می‌شود همین اصطلاح کاربرد دارد و به معنی «طلسم‌کردن» نیز است.

«در آن خرگاهها و قماشها و لاغریها افتادند» (همان، 481)

در بلوچی به «لاغری» ، «لاگری» می‌گویند.

 

«..حسن گفت دهید و حشمتی بزرگ افکنید به کشتن  بسیار...»(همان،36)

"دهید" در بلوچی به همین معنی است.بلوچ ها می گویند:"دهِت"(   (dehet

یعنی بزنید و در تاریخ بیهقی امر به زدن با شمشیر و آلات جنگی است و در بلوچی مطلق زدن کسی با هر وسیله ای است.

«امیر محمد را بیاوردندی و بر دست راست وی بنشاندندی،چنان که یک زانوی وی بیرون صدر بودی و یک زانو بر نهالی.»(همان،102)

در عبارتی که گذشت"نهالی" به معنای تشک است.در بلوچی نیز "نالی " به معنای "تشک" به کار می رود.

«پریر درین معنی خلوتی کرد و از هر گونه سخن می رفت..»(همان،474)

 "پریر همان "پریروز" است و در بلوچی"پریری" می گویند.

 

بیهقی ،ابوالفضل محمد بن حسین(1388) ، "تاریخ بیهقی،با مقدمه، تصحیح،تعلیقات ،توضیحات و فهرست های محمد جعفر یاحقی و مهدی سیدی"، ۲جلد،چاپ دوم،تهران، انتشارات سخن،

معین،محمد،(1353)،فرهنگ فارسی،ج1،چاپ دوم، تهران، موسسه انتشارات امیرکبیر

 ناتل خانلری،پرویز،(1369)،تاریخ زبان فارسی،ج اول،چاپ چهارم،تهران ،نشرنو

 |+| نوشته شده در  یکشنبه سوم بهمن ۱۳۸۹ساعت 12:15  توسط جلال الدین گرگیج  | 
 

پُسٌ در بلوچی به معنی "پسر" است.البته بلوچ های زاهدان و زابل این واژه را ندارند و در خاش و دیگر مناطق استان وجود دارد.در کلمه ی اصیل دیگر بلوچی یعنی "آپوس" نیز این کلمه موجود است."آپوس" در بلوچی به معنی "آبستن" است ودر اصل این واژه یعنی زنی که در شکم "پُسٌ" دارد؛یعنی بچه دارد.در نام ایرانی "اشکبوس" نیز این واژه موجود است.ببینیم عادل اشکبوس در این باره چه می گویند: 

  " اَشــکبـوس یک نام پسرانه ایرانی است .معنی آن « فرزند پهلوان » است . به دو صورت اشکْبوس و  اشکَبوس آمده است .    ریشه ی آن « اَشکپوس » است .   « اَشک »   همان « اَرَشک »  به معنی پهلوان است . « پوس » نیز همان « پسر » است . پس « اشکبوس » می شود « پسر پهلوان » .پسر در اوستایی « پوثْرا » و در سانسکریت « پوتـْرا » بوده است.

این نکته را استاد دکتر میر جلال الدین کزازی  در کتاب « نامه باستان » جلد نخست صفحه  231 این گونه بررسی می کند :

«پسر » در پهلوی « پُسَر » بوده است . « ار » در آن پساوند است . ستاک واژه « پُـس » در پهلوی و دری کهن ، در همین معنی به کار می رفته است . نمونه را ، رودکی گفته است :

جُز به مادندر نماند این جهان کینه جوی    با پُـسَـنْدَر کینه دارد همچو با دُختَندَ" برای مراجعه به اصل مطلب در مورد ریشه و وجه تسمیه "اشکبوس" به آدرس زیر مراجعه فرماییدو در لینکستان نیز موجود است.

adel-ashkboos.mihanblog.com

 |+| نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم دی ۱۳۸۹ساعت 17:41  توسط جلال الدین گرگیج  | 
  "هله" در بین بلوچ های زاهدان برای ترغیب به انجام سریع کار صورت می گیرد.در واقع "هله"که بیشتر به صورت"اله" و "الَ" تلفظ می شود،همان "هلا" است که از عربی وارد فارسی شده ولی در بلوچی چنین تلفظ می شود؛حتی مولوی نیز آن را  در بعضی موارد چنین تلفظ کرده است:

که هله نعمت فزون شد،شکر کو؟    

مرکب شکر ار بخسپد حَرٌکوا(۲۶۷۰دفتر سوم)

  هلا حرف تنبیه است ولی کاربرد متفاوتی در بلوچی دارد.بلوچی این قابلیت را داشته که واژه های مختلف دخیل را در معانی متفاوتی به کار برده است.مثلا "حَبر" یا "اَ بَر"در بلوچی به معنی "سخن و کلام" است؛ولی در اصل همان"خبر" است که با تفاوت تلفظی و معنایی آن روبرو شده ایم.

  "هله" در بلوچی دقیقا به معنی"زود باش" به کار می رود.

 |+| نوشته شده در  شنبه یازدهم دی ۱۳۸۹ساعت 0:43  توسط جلال الدین گرگیج  | 
  بوف کور را خوانده اید یا شنیده اید."بوف کور" این شاهکار ناشناخته ی صادق هدایت را هر کس خوانده از شدت غموض و معما گونگی نفهمیده که چه گفته.

  واقعا چگونه می توان تفسیری غیر ذوقی و مطابق با واقعیت از بوف کور ارائه کرد و کوشش ها تا چه حد وافی و کافی بوده است.آیا فقط ارائه نقدهای ادیپی و روانشناسانه و سمبلیک و سوررئالیستی کفایت می کند یا نه باعث می شود تفسیر ما اخفی از خود مفسَر (تفسیر شده) باشد.

   ایران باستان و جدایی هندواروپایی ها از هم دیگر و نفرت از حیوان آزاری و اعراب و ...مسائلی است که در بوف کور ،چه در ژرف ساخت و چه در روساخت موجود است.

   به نظر بنده برای تفسیر بوف کور باید صادق هدایت شد و همان جا که زندگی کرده و جامعه پذیر شده زندگی کرد .باید  همه ی کتاب های صادق را بخوانیم و از دوستان و خانواده و ... از زندگی صادق پرسید.شاید این که گفتم خنده دار باشد اما باید  به همه ی آن چه در ذهن صادق بوده واقف شد والا تفسیر آن مشکل است.مثلا برای تفسیر درست و قطعی بسیاری ابیات حافظ باید خود حافظ علیه الرحمه بیایید و ما را کمک کندمثل این بیت جنجالی:

پیر ما گفت خدا بر قلم صنع نرفت

آفرین بر نظر پاک خطاپوشش باد 

نقدها و نظرات فراوانی گفته شده است مثلا:نیلوفر را در داستان نماد مرگ،زنبور طلایی را نماد تمدن پیشین ما،سرو را نماد جاودانگی،پستوی تاریک را نماد ناخودآگاه روان و حافظه ی تاریخی،پیرمرد نماد دهر و روزگار لایزال و جدایی بوگام داسی را از پدر، جدایی هند و ایران در گذشته که یک فرهنگ بوده اند دانسته اند و لباس های سیاه چین دار را همان لباس مد ساسانیان و ....

از شما بازدیدکننده ی عزیز تقاضا دارم اگر نقد وتفسیری بر بوف کور دارید ،خصوصا اگر دریافت شخصی شماست ،حتما ذکر بفرمایید.باسپاس

 |+| نوشته شده در  یکشنبه پنجم دی ۱۳۸۹ساعت 20:11  توسط جلال الدین گرگیج  | 
مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر
 
  بالا